Биков Роланд Анатолійович

Актор, режисер, громадський діяч. Народний артист СРСР.

Народився 12 жовтня 1929 р. Офіційним місцем реєстрації народження Р.Бикова вважається м.Київ. Проте за свідченнями його матері, яка походить із Ситняківських, насправді він народився в селі біля м.Радомисля в єврейській родині.

Невдовзі сім'я переїхала до Києва, а в 1933 р. – до Москви. Вже з чотирирічного віку Биков брав участь у дитячій художній самодіяльності, відвідував тетральну студію, співав у знаменитому дитячому локтєвському хорі. Закінчив Театральне училище ім.Б.Щукіна.

З 1951 р. – актор і режисер Московського ТЮГу, затим – Ленінградського ім. Ленінського комсомолу, студентського театру МДУ. З 1954 почав зніматися в кіно. З початку 1960-х років присвятив себе кінематографу, в 1960 р. став актором и режисером кіностудії «Мосфільм», з 1989 р. – художній керівник об’єднання «Юність». Знявся більш ніж у 80 кінофільмах. Серед них: «Школа мужності», «Педагогічна поема», «Шляхи і долі», «Це починалось так», «Наш кореспондент», «Шинель», «Здрастуй, це я», «Дзвонять, відчиніть двері», «Айболить-66», «Викликаємо вогонь на себе», «Служили двоє товаришів», «Мертвий сезон», «Листи мертвої людини», «Ніс», «За сімейними обставинами», «Комісар», «Із життя відпочиваючих», «Пригоди Буратіно», «Велика перерва» та ін.

Постановник кінофільмів: «Сім няньок» (1962), «Пропало літо» (1964), «Айболить-66» (1966), «Увага, черепаха!» (1970), «Телеграма» (1971), «Автомобіль, скрипка і собака Клякса» (1975), «Ніс» (1977), «Жив собі настроювач» (1979), «Весільний подарунок» (1982), «Опудало» (1984).

Музика посідала помітне місце в житті митця, який крім того мав хист до малювання, писав вірші. Ним поставлено дитячі мюзикли. Багато зіграних Биковим кіногероїв співали. У його творчому доробку – записані і написані ним пісні. У фільмах «Автомобіль, скрипка і собака Клякса» та «Золоте дно» звучать пісні на його вірші. Видано диск із записами пісень у виконанні Р.Бикова.

Засновник і керівник Всесоюзного Центру кіно і телебачення для дітей і юнацтва, перетвореного в Міжнародний Фонд розвитку кіно і телебачення для дітей і юнацтва («Фонд Ролана Бикова»). Очолював позапартійний громадсько-політичний Рух 95 - Союз громадських организацій працівників культури, науки, освіти і екології, був президентом банку «Хелп». У 1989 р. обирався народним депутатом СРСР.

В 1994 р. за заслуги в галузі виховної роботи нагороджений почесною Золотою медаллю ім. Л.Толстого Міжнародної асоціації дитячих фондів. Був обраний академіком Російської Академії Кінематографічних мистецтв.

Лауреат Державної премії СРСР (1986 р.). Заслужений артист РРФСР (1973 р.). Народний артист СРСР (1990).

Помер 6 жовтня 1998 р. у Москві.


Ролан Биков: талант, оповитий таємницями

Дует Лисиці Аліси та Кота Базіліо ("Пригоди Буратіно")

Пісня Солоненького ("Золоте дно")

Монолог начальника з кінофільму "Доходне місце"

Пісня Мисливця з кінофільму "Про Червону Шапочку"

Маленький Ролик Биков з мамою Ольгою Матвіївною Ситняківською.

 

У фільмі «Комісар» для кіногероя Бикова було відтворено атмосферу єврейського середовища у провінційному повітовому містечку 1920-х років, яким був на ту пору Радомисль.

 

 Студія "Радомишль"  Офіційна хроніка  Візитка   Міська круговерть   Голоси нашого міста  Наша спадщина  Радомишль музичний   Вітальня